Dziesięć lat „Study in Poland”

Inicjatorzy projektu


Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich


Fundacja Edukacyjna Perspektywy

PERSPEKTYWY 2011 z europejskim rozmachem PDF Drukuj
Rekordowa liczba wystawców, gości i wydarzeń - to najkrótsze podsumowanie piętnastego już, Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego PERSPEKTYWY 2011, który odbył się w dniach 3-5 marca br. w Warszawie. Ponad 50 tys. osób – uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół - odwiedziło tę największą w kraju imprezę edukacyjną! Gośćmi honorowymi była Francja i Niemcy. Komisja Europejska zainaugurowała podczas salonu swoją strategiczną inicjatywę Youth on the Move. Ponad 300 wystawców, w tym 100 uczelni krajowych i 50 zagranicznych, kilkadziesiąt prezentacji, spotkań, debat, występów artystycznych, to bilans Salonu, który ma już renomę i trwałe miejsce w kalendarzu głównych europejskich imprez edukacyjnych. Jego edycja 2011 była szczególnie bogata w wydarzenia.

fot. Krzysztof Wojciewski
W uroczystej inauguracji Salonu Perspektywy 2011 uczestniczyli m.in.: Krystyna Szumilas, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, prof. Marek Rocki, senator RP, Joanna Fabisiak, posłanka na Sejm RP, Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy, Ligia Krajewska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy, a także przedstawiciele krajów - gości honorowych Salonu: Eric-André Martin, pierwszy radca Ambasady Francji w Polsce i Andreas Meitzner, minister pełnomocny - stały zastępca ambasadora Niemiec w Polsce. Uroczystość prowadził Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

fot. Krzysztof Wojciewski
Rewelacyjny program przygotowali goście honorowi Salonu - Francja i Niemcy. Od kilkudziesięciu lat współpraca między Francuzami a Niemcami rozwija się na wielu poziomach, między innymi w ramach wymiany młodzieży, wspólnych projektów gospodarczych i naukowych, podwójnych dyplomów. Od 20 lat w tych uprzywilejowanych relacjach uczestniczy trzeci partner, Polska. Podczas salonu odbyło się wiele trójstronnych debat i spotkań rozwijających i umacniających przyszłościowy Edukacyjny Trójkąt Weimarski.

fot. Krzysztof Wojciewski
Goście honorowi przedstawili swoją ofertę studiów i nauki języków w specjalnym pawilonie zorganizowanym wspólnie przez CampusFrance i DAAD. Swoją ofertę prezentowało w nim 31 uczelni i instytucji edukacyjnych. Obecni byli: prof. Gerard Binder, prezydent CampusFrance, Corinne Baylac, attachee ds. spółpracy uniwersyteckiej w Ambasadzie Francjii oraz dr Randolf Oberschmidt, dyrektor Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie. Odwiedzający Salon młodzi ludzie brali udział prezentacjach francuskich i niemieckich szkół wyższych oraz polskich uczelni z francuskojęzycznymi programami studiów, mogli także uzyskać informacje na temat stypendiów i wymaganych certyfikatów językowych. W sobotę 5 marca wystąpił popularny showman Steffen Möller, który brawurowo zachęcał młodych Polaków do studiowania w Niemczech. Oba kraje promowały naukę swoich języków narodowych w Instytucie Francuskim i Instytucie Goethego.

fot. Krzysztof Wojciewski
Imponujące stoisko miała Komisja Europejska, która właśnie na Salonie Perspektywy 2011 zainaugurowała w Polsce swoją nową inicjatywę Youth on the Move - Mobilna młodzież – jeden z flagowych projektów nowej strategii Europa 2020. W uroczystej konferencji wzięła udział Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej, Jan Truszczyński, dyrektor generalny ds. edukacji i kultury w Komisji Europejskiej, Danuta Hübner – posłanka do Parlamentu Europejskiego, Mirosław Marczewski – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a także młodzi ambasadorowie inicjatywy: żeglarka Marta Sziłajtis-Obiegło i podróżnik Jan Mela. Na widowni zasiadło około 500 młodych ludzi z całej Polski, którzy uczestniczyli w dyskusji i podziwiali występy grupy break dance.

fot. Krzysztof Wojciewski
XV Międzynarodowy Salon Edukacyjny rozpoczęła debata okrągłego stołu "Egzamin maturalny jako postawa przyjęcia na studia - doświadczenia 2005-2010, propozycje modyfikacji", która zgromadziła rektorów i prorektorów szkół wyższych, dyrektorów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, władze samorządowe Warszawy i innych miast. Współpracę nad maturą 2015 potwierdzili obecni na debacie: Krystyna Szumilas, sekretarz stanu w MEN oraz prof. Zbigniew Marciniak, wiceminister w MNiSW. Debatę prowadził prof. Tomasz Borecki – dyrektor Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji, przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP.

fot. Krzysztof Wojciewski
Po raz dwudziesty zostały ogłoszone wyniki Rankingu Liceów Warszawskich – najstarszego polskiego rankingu edukacyjnego, od lat niezmiennie oczekiwanego i budzącego wielkie emocje w stołecznym środowisku oświatowym. Najlepszym szkołom, również tym, które triumfowały w Rankingu 20-lecia, gratulowali sukcesów przedstawiciele parlamentu RP, minister Krystyna Szumilas, Włodzimierz Paszyński – wiceprezydent Warszawy, Katarzyna Góralska – mazowiecka wicekurator oświaty i Kapituła Rankingu.

Tradycyjnie już Salon jest połączeniem prezentacji oferty szkół ponadgimnazjalnych i uczelni ze spotkaniami dla młodzieży. Eksperci OKE w Warszawie przygotowali prezentacje na temat egzaminu gimnazjalnego, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród gimnazjalistów, którzy już za miesiąc będą rozwiązywać testy. Młodzi ludzie uczestniczyli także w przygotowanych przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy prezentacjach Wybieraj z głową – z gimnazjum na dalszą ścieżkę kształcenia.

fot. Krzysztof Wojciewski
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych tłumnie uczestniczyli w prezentacjach polskich i zagranicznych uczelni, które przedstawiały swoją ofertę kierunków studiów i warunki rekrutacji. Natomiast przyszłe – oby! – panie inżynier zatrzymywały się przy stoisku akcji Dziewczyny na politechniki!, Dziewczyny do ścisłych!, gdzie ich starsze koleżanki, pod komendą Bianki Siwińskiej, inicjatorki akcji, przekonywały je do podejmowania studiów na kierunkach ścisłych i technicznych.

fot. Perspektywy
Po raz pierwszy wręczono podczas Salonu nagrody Genius Universitatis za kreatywne działania wspierające rekrutację do szkół wyższych. Grand Prix przypadły Uniwersytetowi Warszawskiemu za reklamę prasową, Uniwersytetowi Jagiellońskiemu za serię broszur rekrutacyjnych, Politechnice Łódzkiej za gadżet promocyjny. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie odebrał aż dwie statuetki Grand Prix w kategoriach najlepszy film promocyjny i za e-marketing.

fot. Krzysztof Wojciewski
Jak zwykle wiele działo się w Ogrodzie Sztuk – Salonie Szkolnictwa Artystycznego. Na scenie prezentowali się młodzi artyści, w stoiskach można było dowiedzieć się, jak rozwijać swój talent twórczy w każdej dziedzinie. Po raz trzeci zostały wręczone statuetki Złotego artOgrodnika w trzech kategoriach. Za najciekawsze wydarzenie artystyczne organizowane przez publiczne uczelnie artystyczne  Złotego artOgrodnika dostała Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach za Międzynarodowe Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej AGRAFA.

Nagrodę odebrał dr Dawid Korzekwa. Za medialną animację kultury wyróżniony został tygodnik Polityka za PASZPORTY POLITYKI. Nagrodę odebrał: Zdzisław Pietrasik, kierownik działu kultury. Natomiast statuetkę dla najciekawszego wydarzenia artystycznego roku otrzymała Fundacja TUMULT za  PLUS CAMERIMAGE. Nagrodę odebrał: Marek Żydowicz.

To były trzy bardzo ważne i obfitujące w wydarzenia dni. Z pewnością wizyta na Salonie pomogła tysiącom młodych ludzi w wyborze ścieżki dalszego kształcenia. Już teraz organizatorzy zapraszają na Międzynarodowy Salon Edukacyjny PERSPEKTYWY 2012, który odbędzie się w Warszawie w dniach 1-3 marca 2012 roku.

Więcej:

 

そこ

www.profvest.com

more information best-cooler.reviews