Newsletter Study in Poland

Rosja: Preferencje dla uczelni z czołówek światowych rankingów

Rosyjski parlament (Duma Państwowa) przyjął ustawę upraszczającą uznawanie dyplomów licencjackich, magisterskich i doktorskich wydanych przez uczelnie zajmujące najwyższe miejsca w światowych rankingach. Ma to przyczynić się do zwiększenia globalnej konkurencyjności rosyjskiej nauki.

Do tej pory uznawanie w Rosji zagranicznych dyplomów było administracyjną drogą przez mękę, trwającą zazwyczaj, co najmniej pół roku, wymagającą często tłumaczenia dużych fragmentów lub nawet całości prac dyplomowych oraz porównywania programów ukończonych studiów z rosyjskimi standardami. Przyjęta ustawa sprowadza proces nostryfikacji jedynie do przetłumaczenia posiadanego dyplomu. Ma to doprowadzić do większego zainteresowania zagranicznych

naukowców pracą w rosyjskich uczelniach i instytutach naukowych oraz przyciągnąć więcej studentów obcokrajowców do pojęcia studiów na poziomie magisterskim i doktorskim w rosyjskich uniwersytetach.

Do tej pory Rosja automatycznie uznawała jedynie dyplomy wydane w krajach, z którymi podpisała bilateralne umowy w zakresie uznawalności wykształcenia. Są wśród nich byłe poradzieckie republiki (z wyjątkiem krajów nadbałtyckich, Gruzji i Uzbekistanu) oraz niektóre kraje rozwijające się. Jedynym z krajów zachodnich, posiadających taką umowę z Rosją, są Włochy.

Rosyjskie ministerstwo edukacji opublikuje wkrótce listę uczelni, których dyplomy będą uznawane w Rosji automatycznie. Aby znaleźć się na tej preferencyjnej liście uczelnia będzie musiała spełnić szczególny zestaw kryteriów. Są to:

- obecność wśród 300 najlepszych uczelni świata w jednym z dwóch rankingów: Academic Ranking of World Universities (tzw. szanghajskim) lub QS World University Rankings,

- lokalizacja na terenie jednego z krajów grupy G8 (, , , , , USA, i ),

- finansowanie lub współfinansowanie ze środków państwowych.

Przewiduje się, że warunki te spełni łącznie ok. 300 uczelni (w tym, co jest oczywiste w świetle przyjętych kryteriów, żadna z Polski). Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 lutego 2012 roku.

Dodatkowe informacje: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

 


 

best-cooler.reviews

steroid-pharm.com

www.avtopoliv-gazonov.kiev.ua